FAQ k dobrovolnickým akcím

Téma Název tématu

Nabízíme nejen dobrý pocit z odvedené práce, ale taky pobyt na čerstvém vzduchu v krásných kulisách, trochu toho pohybu a hormony štěstí jako bonus pro ty největší pracanty. Jsou ale věci, které bys měl vědět dopředu. Pokud uvažuješ, že do dobrovolnictví namočíš celou firmu, šetři čas a začni až u otázky 2. Pokud chceš být dobrovolníkem sám za sebe a vzít třeba kamarády, začni hned otázkou 1.

1. Na svých stránkách popisujete jen firemní dobrovolnictví. Můžu se stát vaším dobrovolníkem i jako jednotlivec?

Velmi si ceníme, že se chceš stát zrovna naším dobrovolníkem. Skutečnost je taková, že na přípravu akcí pro dobrovolníky z řad jednotlivců nemáme moc čas, a tak jich děláme každý rok jenom pár. Proto je dobré být v obraze a sledovat náš facebook a aktuality na webu. Pokud chceš mít ale jistotu, že ti nic neunikne, napiš nám (barbora.krupova@salamandr.info) a my tě s každou takovou akcí mailem oslovíme.

2. Do jaké práce se můžeme zapojit?

Nejčastěji s dobrovolníky sázíme stromky, pálíme křoví vyřezané z luk, uklízíme posečené louky nebo mokřady.

3. Potřebujete přesně vědět, kolik nás bude?

Nepodléháme pětiletému plánování, ale určitý časový rámec je nutný. Práci na místě pro dobrovolníky chystáme dopředu, proto potřebujeme vědět s kolika lidmi přibližně počítat a kolik budou mít času. Podle toho posečeme buď celou nebo jen část louky, přivezeme víc nebo míň stromků a třeba taky přivezeme naše zaměstnance, aby pomohli. Když ne, pošleme je pracovat do jiného koutu Beskyd. Dobrovolnictví je dobrovolné a na tom nic měnit nechceme. Ale sázíme na to, že když se přihlásí deset lidí, přijede jich alespoň sedm. Nikdo nemá rád, když musí pracovat za dva. Do práce taky nikoho nenutíme, takže oceníme všechny, kteří pracovat chtějí, rádi přiloží ruku k dílu a my tak stihneme udělat to, co bylo v plánu, v přijatelném čase.

4. Chceme sázet stromky, kdy můžeme přijet?

Výsadby stromů děláme na podzim a v menší míře na jaře. Je to proto, že v parných letních dnech je větší pravděpodobnost, že se sazenice zalknou horkem a suchem. Jarní výsadby děláme většinou od dubna do května a ty podzimní od října do listopadu. I tenhle rozvrh je jenom orientační, protože na horách naši snahu často hatí sníh, který nechce roztát nebo napadne moc brzo. Termíny se odvíjejí i od toho, kdy si můžeme vyzvednout sazenice ve školce. Používáme sazenice s regionálním původem, nabídka na trhu je omezená a my tak nemáme moc na výběr.

5. Chceme hrabat seno, kdy můžeme přijet?

Úklid luk a hrabání sena jde na dračku. Jen se špatně plánuje. Seno děláme od června do srpna. Ale jenom když je pěkné počasí. Proto je prakticky nemožné domluvit se na termínu dopředu. A proto je tak málo dobrovolnických akcí, na kterých se dělá seno.

6. Jaký je „dress code“?

Celý den jsme venku. Nejde se spoléhat ani na zázemí auta, protože na řadě míst nejde zaparkovat a poslední úsek cesty se zdolává pěšky. Takže dobré oblečení podle počasí je nutností. Do mokřadu a na louku s rosou se hodí holínky (gumáky, chcete-li), do parného dne zase klobouk, a pokud hrozí déšť, je dobrá pláštěnka. Tenisky jsou obuv spíš na kurty nebo ovál, ale do lesa a na louku je lepší pevná obuv. Naše akce jsou rozhodně spíš přehlídkou divných triček a mikin z let dávno minulých, než výlohou obchoďáku. Funkční oblečení může u ohně při pálení větví snadno přijít k újmě. A v mokřadu jsou pořád nejvíc funkční klasické gumové holínky.

7. Jak je to s obědem nebo jídlem vůbec?

Pokud to není domluveno jinak, děláme si jednu delší přestávku, během které se najíme. Říkejte tomu oběd nebo svačina, je to fuk. Další přestávky jsou samozřejmě možné a každý si je dělá sám podle vlastních potřeb, třeba na další svačinu nebo oběd. V každém případě je dobré s sebou něco k jídlu mít. V horku je nutná taky dostatečná zásoba pití. Na restauraci, výdejní okno nebo bufet rozhodně na našich lokalitách nespoléhejte. V okruhu několika kilometrů prostě nejsou.

8. Jak se řeší na akci základní hygiena?

Sociální zařízení na našich akcích nečekejte. A nevozíme s sebou ani „Toiku“. Pokud potřebujeme, najdeme dost soukromí v lese, kousek dál od hlavního dějství a nejlépe tak, jako kočka-beze stopy.

9. Máme si vzít vlastní nářadí nebo třeba rukavice?

Potřebné i nepotřebné nářadí přivezeme na místo sami. Přece jen máme dobré informace o místu i práci a víme, co se bude hodit. I když švýcarský nůž si přibrat můžete. Na dovezení pracovních rukavic, nebo-li osobních ochranných pomůcek, se domlouváme s každou firmou individuálně.


Pro další informace k firemním dobrovolnickým akcím volejte Martina Konupku (777 949 800). Pokud je zrovna v terénu mimo signál, napište mu na e-mail: martin.konupka@salamandr.info.

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Chaos pro hmyz

Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu