Projekt je zaměřen na revizi stavu druhově bohatých smilkových trávníků a na hledání a provádění nejvhodnější péče.
Na Dolní Bečvě mezi Horním Rozpitským a Dolním Rozpitským potokem vede po
hřebínku zelená turistická značka. Zhruba po 2 kilometrech prudkého stoupání
vychází zelená značka na Kamenném.
Foto: Ondřej Bartoněk
V nadmořské výšce 700 metrů v délce necelého 1,5 kilometru se otevírají krásné výhledy do údolí Bečvy, na protější hřeben a taky na blízké louky.
Na začátku 20. století bylo na Kamenném 18 chalup. Na loukách, mezích a v lesích se páslo na 50 krav a taky ovce a kozy. Většina dnešních luk na Kamenném jsou bývalá pole, kde se v kamenité půdě pěstovaly brambory, pšenice nebo oves. Od roku 2014 Salamandr s pomocí dobrovolníků louky uklízí, sklízí a přepásá. Těší nás, že zachováváme výhledy do krajiny i světlých zítřků.
Dnes na Kamenném najdeme velice pestrou přírodní mozaiku. Jsou tady pastviny se smilkou tuhou, louky, remízky, chladné lesy i hromady kamení, které se v létě krásně zahřívají. V Beskydech je málo podobných míst, kde by se střídala takto rozdílná stanoviště na poměrně malém území. Vzácných rostlin tady nenajdeme moc, snad jen z kraje léta orchideje vstavače mužské. Pozůstatkem pastvy jsou louky doprovázené mateřídouškou a nápadným růžovým hvozdíkem.
Na louky dojdete zhruba po 3 km stoupání po zelené turistické trase vedoucí z Dolní Bečvy na Radhošť. Pokud chcete výlet spojit s návštěvou Radhoště, potom na rozcestí Radhošť – hřeben pod Hotelem Radegast odbočte po zelené. Zhruba po 3 km budete na místě.
GPS: N 49°28.03975′, E 18°13.36988′
Projekt je zaměřen na revizi stavu druhově bohatých smilkových trávníků a na hledání a provádění nejvhodnější péče.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu