Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 25. 11. 2024
Letos byl rok samotářských včel. A to nejen proto, že ho tak Česká společnost entomologická vyhlásila. Taky my jsme na loukách v naší péči pozorovali nejeden špek. Možná je to tím, že jsme se na samotářské včely víc zaměřili. Možná tím, že louky už se začínají lepšit a vrací se na ně vzácné druhy hmyzu – nejen motýli, kterým jsme věnovali hlavní pozornost doposud, ale i různé druhy včel.
Mnoho hodin v terénu, spálená kůže, bolavá záda a stovky fotek. Tak jsme se do hmyzu na našich loukách letos opřeli. Fotky proto, že si opravdu nehrajeme na odborníky ve všech oborech. Ale ty opravdové odborníky známe – ať už z dob našich studií nebo jsme si je prostě dohledali a oslovili je. Takže fotky "podezřelých" včel letěly téměř obratem k determinaci na odborná pracoviště. Tímto opravdu upřímně děkujeme RNDr. Vladimíru Smetanovi z Tekovského muzea Levice a doc. Ing. Antonínu Přidalovi, Ph.D. z Mendelovy univerzity v Brně, kteří neúnavně prohlíželi naše fotky.
Pěkně od začátku, jak nám to na loukách bzučelo
O pískorypce jsme psali s bohatou fotodokumentací v létě na Facebooku.
Je to ikonický druh ochrany čmeláků ve Velké Británii a rozhodně je to čmelák s příběhem: V roce 1885 ho z Britských ostrovů dopravili na Nový Zéland, aby opyloval jetel. Když ale v roce 1988 v Británii vyhynul, zvažovali, že jej z Nového Zélandu dovezou a vrátí zpět do přírody. Při genetické analýze však bylo zjištěno, že stávající novozélandskou populaci založily pouhé 2 matky! Rozhodli se tedy pro bližší švédskou populaci a v průběhu let 2012–2016 odchytili 415 matek, aby následně z karantény vypustili 204. Nicméně v roce 2019 konstatovali, že se reintrodukce nepovedla.
Podrobněji jsme o čmeláku pruhovaném psali na našem Facebooku.
Předchozí nález nás namotivoval k hledání dalších čmeláků pruhovaných, což bylo sice marné, ale odměnou bylo alespoň pozorování břichosběrné velké samotářky čalounice mokřadní (Megachile ligniseca).
O zajímavých samotářkách, které jsme viděli na jaře, si přečtěte tady.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Semínka původních druhů rostlin z beskydských luk – základní surovina pro výsevy i pro výsadby sazenic. Odkud je máme?
Tis, kdysi běžný strom Beskyd, dnes patří k nejvzácnějším. Díky sběru semen a podpoře dobrovolníků ho postupně vracíme do beskydské přírody.