Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 19. 10. 2022
S podzimním sázením v beskydských lesích
začínáme tento týden. V rámci rozcvičky jsme začátkem října sadili aspoň na loukách.
Stromy to ale samozřejmě nebyly.
Pestřejší louka – to je náš cíl na novém místě v Krásné pod Lysou horou, o které jsme
spolu s Hyundaiem začali pečovat přesně před rokem. Po výřezu stromů a
keřů a sečení přišlo na řadu sázení bylinek.
Celkem to bylo 11 druhů a určitě nemá smysl psát jejich seznam (nejlépe i s latinskými názvy, jak to mívají přírodovědci ve zvyku, že?), ale aspoň pro představu: Do podmáčených částí na okraje tůní šel krvavec a kostival, na suchá místa mateřídouška s hvozdíkem, a tam, kde to bylo „něco mezi“, kohoutek nebo bukvice. Společně s dobrovolníky s Hyundaie jsme tu nakonec vysázeli více než 1 000 sazeniček vypěstovaných ze semínek, která jsme si v Beskydech sami posbírali.
A proč vlastně sázíme? I když to na první pohled možná vypadá spíš jako zahrádkaření, o vytváření bylinkových zahrádek tu opravdu nejde. Tahle pracná záležitost má smysl na místech, která byla dlouho zanedbaná, třeba i hodně zarostlá, a která jsou buď už uzavřená v lesích, nebo louky blízko nich jsou kvůli minulému hospodaření už hodně chudé. Takže by byla jen malá šance, že se tu i po letech našeho snažení obnoví dřívější pestrost. A ta pak není jen hezká, když louky kvetou, ale přitáhne i motýly a další hmyz a vrátí tak na louky život.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu