Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 29. 11. 2024
Louky v naší péči nejen sečeme a přepásáme ovcemi, ale na většinu z nich taky vysazujeme sazenice původních druhů rostlin a vyséváme jejich semínka. Vysazování sazenic je sice časově náročnější, obnova luční pestrosti je ale takto rychlejší. U semínek trvá klidně i několik let, než vzejdou a jsou v porostu dohledatelné semenáčky. Jak pro výsadby, tak pro výsevy jsou základním vstupním materiálem semínka.
V minulosti jsme o tom už psali, tak aspoň ve zkratce. Do luk vracíme to, co v nich kdysi přirozeně rostlo a nejčastěji kvůli mnohaleté absenci péče a někdy kvůli nevyhovující péči zmizelo. Řeč je o tak obyčejných kytkách, jako je hvozdík kropenatý, mateřídouška, šalvěj luční, chrastavec rolní nebo silenka nadmutá. Rozhodně nevysazujeme žádné zákonem chráněné druhy. Naším cílem je vrátit loukám původní pestrost nebo alespoň její zlomek a sázíme na to, že s rostlinami se vrátí i hmyz a další život. Složení vysazovaných druhů vychází z biotopu, který na louce je a tam, kde jsou dostupná historická data, často taky z archivních fytocenologických snímků nebo starších studií.
S výsadbami a výsevy jsme začali ve větší míře v roce 2019 a od té doby se učíme. Už víme, že každá louka má svůj potenciál, co na ní může růst a kde. U některých rostlin už si troufáme i říct, že to správné místo na louce dokážeme najít. Jsou kytky, které se musí vysazovat do suchých horních lemů a pak jsou takové, které vyžadují vlhčí a zastíněná místa. Některé druhy snesou konkurenci vyšších kolegů, jiné musí růst téměř o samotě. Rostliny z výsevů jsou v louce k nalezení někdy druhý rok a někdy až po pěti letech. S výsadbami to bývá opačně – v prvním roce najdeme v louce klidně všechny sazenice, časem ale některé zmizí a po třech letech zůstane třeba jen polovina. Úspěšnost je rozhodně nižší než na opečovávané zahrádce před domem. Když má sazenice vhodné podmínky, dokáže za rok z velikosti 3x3 cm vyrůst na koberec o rozměrech klidně 30x30 cm.
Semínka pro sazenice i pro výsevy si z velké části sbíráme sami na pestrých loukách v Beskydech. Po těch letech už víme, kdy a kam pro kterou rostlinu jít. Část druhů máme taky v matečných porostech na zahradě Salamandru a semínka pochází odtud. To je pak velká úspora času, když doslova pro hrst miniaturních semínek nemusíte půl hodiny někam jet a pak se ještě hodinu škrábat do kopce. Někdy se tomu ale nevyhneme. Třeba poloparazitické kokrhely (menší, větší a luštinec) v kultuře nemáme. Některé druhy nám pěstuje a dodává Oseva Zubří, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Sazeničky nám z velké části dodává právě Oseva, která má v Zubří zázemí na jejich pěstování od růstové komory až po venkovní pařeniště. Tady mají sazenice každodenní odborný dohled a péči.
A jak jsme si letos vedli ve sběru? Na váhu to byl lepší průměr – nasbírali jsme 765 gramů semínek. V druzích jsme ale trhli rekord – 18 druhů, které v příštím roce budeme do luk v naší péči vracet. Kromě už uvedeného hvozdíku a mateřídoušky to byl třeba krvavec toten, třeslice prostřední, šalvěj lepkavá nebo hlaváč žlutavý.
O louky můžeme pečovat díky našim dlouholetým partnerům: Hyundai Motor Manufacturing Czech, Plzeňský Prazdroj – Pivovar Radegast, Nadační Fondu Hyundai a Nadace OSF, Nadace ČEZ, Fond Plzeňského Prazdroje a mnoha individuálním dárcům, kteří nás podporují přes DarekproBeskydy.cz.
Podívejte se do fotogalerie, jak se u nás sušila semínka.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Nejen na jaře, ale i v létě jsme pozorovali vzácné a supervzácné zástupce hmyzu na našich loukách.