Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Z Beskyd se vytrácí horské louky. Zarůstají a pomalu se přeměňují na les.
S loukami mizí z hor i bohatství bylin a hmyzu.
Důvodem je absence péče - o louky na horách se nikdo nestará. Nejsou z nich velké výnosy, a navíc jsou často nedostupné pro velkou zemědělskou techniku.
Cenné horské louky jsou jako smilkové louky celoevropsky vzácným biotopem, který patří mezi prioritní v rámci soustavy Natura 2000.
Hlavním cílem projektu je záchrana 6,3 ha horských luk před zarůstáním a zlepšení jejich biodiverzity. Louky chceme pokosit, uklidit a na některých z nich na celkové ploše 2,1 ha pást ovce. Rychlejší obnovy biodiverzity chceme dosáhnout výsadbou bylin z regionálně původního osiva. K potlačení expazivní třtiny křovištní, provedeme výsev poloparazitických bylin kokrhele luštince a kokrhele menšího.
Moravskoslezský kraj (obce: Krásná pod Lysou horou, Čeladná a Ostravice).
Srpen 2019 – červenec 2020
Koordinátor: Barbora Krupová
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu