Jeden z našich dlouhodobých projektů. Cílem je prostřednictvím geneticky původních sazenic pomoci obnovit přirozenou skladbu lesa v Beskydech.
Tis byl kdysi v Beskydech běžný, dnes tu roste už jen pár desítek starých stromů. Pracujeme na tom, aby se pomalu zase stal součástí zdejších lesů.
Tis je zvláštní strom – roste hodně pomalu, žije stovky let, déle než většina našich stromů. Dřevo, kůra, jehličí i semena jsou prudce jedovatá, bezpečná je pouze červená dužina kolem semen. Dřevo tisu má neobyčejné vlastnosti, čehož se využívalo odnepaměti a dokládají to i nálezy archeologů: Tisovými oštěpy lovili pralidé mamuty a Ötzi používal tisový luk.
V Beskydech rostl tis před staletími běžně především v jedlobukových lesích, ale právě kvůli dřevu odtud postupně ubýval už od středověku. To, co zůstalo, později zmizelo hlavně kvůli změnám v lesním hospodaření – přeměny na intenzivně pěstované lesy mu opravdu nesvědčily. Dnes nám tu proto zbyly především stromy, které lidé nechali růst u chalup na samotách uprostřed lesů. A opravdu jich není moc – v celých Beskydech a nejbližším okolí je už jen asi 30 starých tisů, staletých a chráněných stromů.
Chceme to změnit! Ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy jsme v malém začali už před lety, teď to postupně rozjíždíme víc. V roce 2014 vznikl ve Štramberku semenný sad této vzácné dřeviny, který patří Lesům České republiky. Díky Milanu Juráskovi, dendrologovi a znalci tisu, se kterým máme možnost stále spolupracovat, jsou tu shromážděny klony tisů z celé severovýchodní Moravy. Tento sad nejenže slouží k uchování genofondu, kdyby některý ze starých stromů zanikl, ale také k produkci semen. V posledních letech začínají stromy konečně plodit, ale vypěstovat sazenice ze semen trvá u tisu mnohem déle, než u jiných druhů. Proto tisy na Moravě nikdo nepěstuje a v Čechách jen velmi málo. Chce to prostě trpělivost, tis nikam nespěchá. Ale to, co vysázíme, tu bude opravdu dlouho.
Především severní část CHKO Beskydy, mimo Beskydy pak hlavně semenný sad ve Štramberku.
Dary zaměstnanců NXP Semiconductors Czech Republic – v roce 2023 celkem 100 000 Kč.
Aktuality
Pomáháme do lesů vrátit tis (2022)
Jeden z našich dlouhodobých projektů. Cílem je prostřednictvím geneticky původních sazenic pomoci obnovit přirozenou skladbu lesa v Beskydech.
Projekt podpoří různorodost lesů v PR Kršle a Travný výsadbou buků a jedlí. Uklidí se dvě horské louky.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu