Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.
S globálním
úbytkem hmyzu bojujeme na lokální úrovni už několik let. Pečujeme o louky se
zřetelem na vzácné motýly a další hmyz. Spolu s tím, jak se vyvíjí
poznatky o vhodném způsobu péče o louky a pastviny, měníme i my náš přístup.
Nejde však o převratné změny – nejlepší pro louky prostě vždycky bude sečení
a pastva. Řeč je o drobnostech, které v celku ale můžou znamenat hodně.
Největší příčinou obrovského úbytku hmyzu na všech kontinentech je zřejmě ztráta životního prostředí. Hmyz v intenzivně využívané krajině ztrácí prostor, kde by mohl v klidu žít. Nenachází místa, kde by se mohl rozmnožovat, krmit nebo přezimovat. Různé druhy mají různé a často dost specifické nároky na prostředí, a ty dnešní krajina často nemůže splnit. Nehledě na další komplikace, jako třeba životně důležitá vazba na nějaký druh rostliny, zvíře (třeba mravence) nebo typ povrchu (odhalená půda). Navíc v případě hmyzu, který málokdy dosahuje velikosti větší než jednotky centimetrů, je potřeba tyto specifické podmínky splnit na relativně malém prostoru. Protože hmyz je sice pohyblivý, ale z „kuchyně“ do „ložnice“ to přece jen nemůže mít desítky kilometrů daleko. Další příčinou celosvětového úbytku hmyzu je pak jeho přímá likvidace, ke které dochází při sice moderních a velmi účinných způsobech hospodaření, které však mají na vše z volné přírody katastrofální dopad. Hmyz podobně jako mláďata zajíců a srnců prostě nestihne utéct. Navíc nástup intenzivních technologií byl tak rychlý, že selhaly i jinak ověřené přírodní postupy jako je adaptace a přírodní výběr.
Právě hmyz mizející z beskydských luk a pastvin nás inspiroval k navržení péče s přihlédnutím k nejnovějším poznatkům z ochrany přírody. Ověřenou a nejlepší péčí o louky je pravidelné sečení a pastva. Pokud tuto péči provádí na každé malé louce jiný hospodář a vzniká tak přirozeně mozaika míst v různém stadiu posečení nebo vypasení, je to pro bohatství všeho živého nejlepší. Nové poznatky navíc ukazují, že je dobré, když se péče v letech mění a nekopíruje několik let po sobě stále stejnou šablonu. Velmi důležitou roli hrají i místa, která leží ladem a poskytnou hmyzu tolik potřebné klidové útočiště. My jsme péči naplánovali tak, aby na loukách každý rok zůstala část neposečená, která potěší hlavně hmyzí drobotinu. Navíc bude péče každý rok trochu jiná, bude reagovat na místní podmínky v daném roce na každé louce a taky budeme plochy průběžně obohacovat o původní druhy rostlin.
Lokalizace a období realizace
Vytvořili jsme dva projekty, kde budeme pečovat o celkem 20 luk na 22 ha v Beskydech, na území obcí Čeladná, Dolní Bečva, Velké Karlovice, Prostřední Bečva, Rožnov pod Radhoštěm v letech 2024–2028.
Financování
Z prostředků Operačního programu životní prostředí bude poskytnuto 90 % plánovaných nákladů. Zbývající náklady budou uhrazeny z darů našich dlouhodobých partnerů, zejména Hyundai Motor Manufacturing Czech s. r. o., Plzeňský Prazdroj a. s., Vitesco Technologies Czech Republic s. r. o.
Projekty
S ohledem na různé cílové druhy hmyzu, které projekty chceme podpořit, a na různý charakter luk jsme vytvořili projekty dva.
Cílem projektu je pomocí kombinace prvků tradičního hospodaření a s využitím nových poznatků zlepšit podmínky pro výskyt stávajících, ale i nově se rozšiřujících ohrožených druhů. V hledáčku zájmu jsou denní a noční motýli (nejvýznamnější perleťovec maceškový, modrásek černoskvrnný, bourovec jetelový, pabourovec jestřábníkový, pabourovec pampeliškový a další) a samotářská včela pískorypka chrastavcová. S ohledem na vzácné druhy hmyzu a jejich životní nároky se lokality přepásají ovcemi, na částech lokalit se provádí také seč v jejímž rámci se nechává mozaika kvetoucích rostlin a také se na každé ploše nechávají dočasně nesečené plochy. Přínosem je kromě samotné přítomnosti cílových druhů a stabilizace populací také vznik mozaiky stanovišť, ze které budou těžit i běžné druhy motýlů. Péče probíhá na 10,2 ha. Na projekt byla poskytnuta podpora z EU.
Cílem projektu je návrat pestrosti na horská bezlesí. S využitím kombinace prvků tradičního hospodaření a nových poznatků by mělo dojít ke zlepšení podmínek pro stávající, ale i nově se šířící ohrožené druhy. Projekt míří na vzácné druhy čmeláků (čmelák pruhovaný, čmelák drobný), denní motýly (soumračník čárkovaný, modrásek lesní) a rostliny (kociánek dvoudomý a mochna zlatá). Kombinovanou a cílenou péčí projekt také reaguje na měnící se klima a připravuje podmínky pro trvalý výskyt druhů, které se k nám v posledních letech v souvislosti se změnami klimatu šíří z jiných zeměpisných oblastí, respektive se šíří z nížin do vyšších poloh. Péče probíhá mozaikovitým sečením, záměrným vytvářením disturbovaných ploch, výsadbami rostlin významných pro předmětné druhy hmyzu a cíleným a řízeným ponecháváním nesečených míst pro hmyz. Péče probíhá na 11,8 ha. Na projekt byla poskytnuta podpora z EU.
Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.
Projekt je součástí dlouhodobé spolupráce s Hyundai Motor Manufacturing Czech.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu