Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Tisková zpráva: Jak vypást Beskydy bez ovcí

14. 5. 2014, Rožnov pod Radhoštěm

Beskydy rychle zarůstají. Ztrácí se tak nejen místa atraktivních výhledů, ale také cenné horské louky a pastviny. Proto vznikl jedinečný projekt pro jejich záchranu, který ve své kategorii jako jediný z České republiky podpořila Evropská komise.

Za posledních 20 let v Beskydech zarostly podle odhadů odborníků desítky hektarů luk a pastvin. A to i přesto, že dotace pro zemědělce obnovily zájem o hospodaření na některých opuštěných plochách. Ale i když v posledních letech ovcí přibývá, původní horské pastviny se obhospodařují jen velmi málo. Většinou jsou totiž hůře dostupné a vzdálenější od dnešních obydlí a hospodářům se nevyplácí je vypásat. Proto letos ochránci přírody z neziskové organizace ČSOP Salamandr začali s pětiletým projektem, který by měl dát odpověď na otázku, jak zachránit tato místa, která patří k nejohroženějším v Beskydech. „S pastvinami jsou propojené některé druhy rostlin nebo vzácného hmyzu, které bez hospodaření postupně mizí,“ říká Barbora Krupová, manažerka projektu.

Projekt na vybraných místech sice umožní obnovení pastvy, například na hřebenu Radhoště, ale pastva není jeho hlavním cílem. Na mnohem větší ploše bude probíhat úplně jiná péče. „Zní to možná zvláštně, ale pro nás je nejdůležitější zjistit, zda je možné udržet pastviny bez pastvy. Zda lze nahradit pastvu ovcí jiným způsobem hospodaření,“ popisuje Barbora Krupová péči, která proběhne na mnoha lokalitách o celkové ploše přes 45 hektarů. V následujících letech proto budou ochránci ze Salamandru ve spolupráci s hospodáři zkoušet, jaká je správná kombinace různých metod a zásahů, která by co nejlépe nahradila tradiční vypásání pozemků ovcemi. V plánu mají různé způsoby sečení nebo třeba narušení pastvin bránami. „Chceme nalézt takový způsob, který bude vhodný nejen pro vzácné rostliny, ale bude také dlouhodobě udržitelný a levnější než pastva,“ dodala Krupová.

Protože by záchrana beskydských pastvin mohla být inspirací pro jiná místa v Evropě, kde se potýkají se stejným problémem, projekt rožnovské neziskové organizace podpořila Evropská komise v konkurenci více než tisícovky dalších. Za Českou republiku byl vybrán jako jediný.

Poznámky pro editory:

  • ČSOP Salamandr je nezisková organizace z Rožnova pod Radhoštěm.
  • Posláním ČSOP Salamandr je péče o přírodu a krajinu Beskyd.
  • Projekt je realizován s přispěním finančního nástroje Evropské unie LIFE. Podpora z tohoto nástroje je schvalována přímo Evropskou komisí.

Kontakt:

Barbora Krupová

777 949 226

barbora.krupova(zavináč)salamandr.info