Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy
LIFE12 NAT/CZ/000629
Druhově bohaté smilkové trávníky jsou jedním z předmětů ochrany v Evropsky významné lokalitě (EVL) Beskydy. Vzhledem k tomu, že se tato prioritní stanoviště typicky vyskytují v horských oblastech na živinami chudých půdách, bývají mezi prvními pozemky, na kterých vlastníci přestávají hospodařit. Projekt je zaměřen nejen na revizi stavu těchto biotopů, ale především na hledání a provádění nejvhodnější péče. Nezanedbatelnou součástí projektu je komunikace s majiteli pozemků a snaha o jejich zapojení do péče o horské pastviny. Prostřednictvím provádění kombinace různých zásahů dojde ke zlepšení stavu často opuštěných a degradovaných lokalit.
Opuštěné pastviny a louky většinou čeká postupná přeměna v les a tím ztrácí naše příroda další cenné poklady v podobě vzácných druhů rostlin a na ně vázaných živočichů. Jako nejvhodnější péče se jeví pastva, která však v často opuštěných horských oblastech není ekonomicky efektivní a pro majitele trvale udržitelná. Hledání nejvhodnější náhradní péče o smilkové trávníky prostřednictvím kombinace různých zásahů se v této situaci jeví jako nutná.
Cíle projektu
- Zlepšení stavu 45 ha smilkových trávníků.
- Stanovení nejvhodnější náhradní péče o cenné lokality se smilkovými trávníky.
- Vytvoření plánu péče o smilkové trávníky v EVL Beskydy.
- Informování většiny vlastníků pozemků se smilkovými trávníky v projektovém území o ohrožení a důležitosti péče o tato stanoviště.
- Zapojení vlastníků pozemků se smilkovými trávníky do provádění péče.
- Informování veřejnosti o důležitosti a ohrožení pastvinných porostů v Beskydech.
Lokalizace projektu
EVL Beskydy – Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
Období realizace
Leden 2014 – prosinec 2019
Aktivity
- Péče o vybrané lokality s cennými smilkovými trávníky vedoucí ke zlepšení stavu stanovišť. Opakovaně se budou provádět kombinace různých zásahů, jako je výřez náletových dřevin, seč, pastva, kosení nedopasků, mulčování, bránování. Nedílnou součástí je monitoring – sledování dopadů provedených opatření.
- Spolupráce s vlastníky pozemků s cennými smilkovými trávníky. Vyhledání a oslovení vlastníků pozemků se smilkovými trávníky. Snaha o jejich zapojení do projektu nebo získání souhlasu k provádění péče na jejich pozemku.
- Šíření informací o problematice smilkových trávníků. V projektovém území bude probíhat informační kampaň za využití plakátů, brožur, seminářů, exkurzí a dalších nástrojů. Do problematiky budou vtaženy také děti základních škol prostřednictvím přednášek, soutěže a exkurzí.
- Předávání zkušeností s péčí o tyto lokality. Výsledky monitoringu budou zapracovány do plánu péče o smilkové trávníky v EVL Beskydy. Zkušenosti s prováděnými zásahy budou předány na závěrečné konferenci a publikovány v odborném článku.
Spolupráce
Partnerem projektu je Ministerstvo životního prostředí (MŽP ČR) a spolupracujícím subjektem je Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR).
Financování
- Celkové náklady projektu: 607.879 EUR
- Dotace Evropské unie prostřednictvím programu LIFE: 455.544 EUR
- Spolufinancování Ministerstva životního prostředí: 99.336 EUR
- Spolufinancovaní ČSOP Salamandr: 52.999 EUR (v tom dar od společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. – pivovar Radegast: 10.000 EUR)
Realizováno s přispěním finančního nástroje Evropské unie LIFE.
. .
.