Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Kulíškova naučná stezka

Délka: 2,5 km
Počet zastávek: 10
Téma: příroda, děti, zvířata v Beskydech, interaktivní prvky
Typ: pro pěší
Náročnost: nízká
Doba návštěvy: neomezená
Zřizovatel: Resort Valachy

Kulíškova naučná stezka přibližuje interaktivní a zábavnou formou přírodu CHKO Beskydy nejen dětem, ale i rodičům.

„Průvodcem“ stezkou je kulíšek, což je vzácný druh sovy hnízdící právě ve Velkých Karlovicích. Kulíšek na cestě přírodou „potkává“ na 10 zastaveních různá zvířata, povídá si s nimi a děti se tak dozvídají, jak se zdejším zvířatům žije, čím se živí, kde bydlí a další zajímavosti.

Součástí zastavení jsou vedle informačních panelů také interaktivní prvky. Děti dostávají různé hádanky a úkoly, na něž odpovědi najdou ukryté pod „pokličkou“ či na druhé straně tabule. Veškeré texty jsou uvedeny také v angličtině. Na vybraných místech jsou instalovány hrací prvky. Děti si tak mohou třeba vlézt do zvětšeniny ptačí budky a vyzkoušet si, jaký má kulíšek ze svého obydlí rozhled. Jinde si otestují svoji rovnováhu na kladině.

Zajímavostí je, že informační tabule i hrací prvky jsou vyrobeny z přírodního materiálu, typického pro zástavbu valašské krajiny – ze dřeva. Poslední stanoviště je doplněno o automat na krmení ovcí, které obývají zdejší pastviny. Stačí vhodit pětikorunu a automat vydá hrst granulí.

Naučná stezka je délkou i profilem ideální pro rodinný výlet s dětmi. Díky možnosti četných zastávek a malému převýšení ji tedy zvládnou i malí výletníci a rodiče s kočárky. Stezka začíná u Hotelu Pod Javorem u sjezdovky Horal, jen 30 metrů od cyklostezky Bečva. Poté vede údolím Dynčák podél golfového hřiště, po úbočích lesem i kolem pastvin s ovcemi a končí u hotelu Horal.

Kulíškova naučná stezka vznikla ve spolupráci Resortu Valachy, Lesů ČR, správy CHKO Beskydy a ČSOP Salamandr.

Jednotlivá zastavení (panely):

1)  Cesta začíná

2)  Kdo chodí pod vodou?

3)  Ještěrka na golfu

4)  Barevná veverka

5)  Podivný kos

6)  Pozor na pyšné žáby

7)  Kde bydlí černý čáp?

8)  Kdo tluče v lese?

9)  Po stopách velké kočky

10) Už to vím!

Zdroj: Resort Valachy