Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Naučná stezka Radegast

Délka: 5,0 km
Počet zastávek: 9
Téma: historie, jeskyně, příroda, Radhošť
Typ: pro pěší
Náročnost: nízká
Doba návštěvy: neomezená
Zřizovatel: Správa CHKO Beskydy

Trasa vede z Pusteven na vrchol Radhoště a po úbočí zpátky na Pustevny.

Naučná stezka Radegast, kterou mohou návštěvníci procházet již od roku 1981, byla v říjnu 2007 kompletně zrekonstruována.  Byly napsány nové texty, panely dostaly jinou atraktivnější grafickou podobu. Textům byla věnována mimořádná pozornost a tak mnohé ze zde uvedených informací nebyly v této podobě a souvislostech zatím prezentovány. Proto věříme že se u nich se zájmem zastaví i pravidelní návštěvníci a místní obyvatelé.

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd. Je dlouhá asi 4 km a vede ze sedla Pustevny ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Prohlídka, zabere asi 1- 1,5 hodiny pohodlné chůze  bez většího výškového převýšení. V zimě ji lze absolvovat na lyžích, v létě na horském kole.

K obnovení Naučné stezky Radegast přispěli Radegast, a.s., Správa CHKO Beskydy, Lesy České republiky s.p. a internetový portál Beskydy.cz. Stezku vytvořil ČSOP Salamandr, autorem textů je Vojtěch Bajer a graficky zpracoval Ivo Sumec.

Jednotlivá zastavení (panely):

1)  Pustevny

2)  O prvních turistech

3) O stromech, větru a sněhu

4) Nejasná zpráva o Radegastovi

5)  Jeskyně bez krápníků

6)  O rezervaci Radhošť

7)  Vidíte díky ovcím

8)  O názvech hor

9)  Proč je kaple dřevěná

mapa použita z průvodce Radegast. copyright: (Datový obsah Správa CHKO Beskydy 2008, datový podklad ČÚZK 2007, MO ČR/HÚVG 2001, datový sklad AOPK, 2006.)