Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Znáte největší vřesoviště v Beskydech?

Publikováno: 16.9.2016

Po zvláště bohatém kvetení vřesu následuje tuhá zima. Tolik jedna z pranostik. A pokud by měla platit, tak podle vřesoviště na Soláni se opravdu můžeme těšit na ladovskou zimu.

Nejrozsáhlejší vřesoviště v Beskydech je hned pod parkovištěm pod Chatou Soláň. Vřes tady roste na více než dvou hektarech a k vidění je nejen ten. Rostou tady i jalovce a břízy tmavé, které mají tmavý kmen připomínající spíš třešeň. Letos tady vyhnízdil ťuhýk obecný a při návštěvě si dejte pozor na zmije.

 

Plocha vřesoviště je v příkrém svahu a byla v minulosti pasínkem. Pastva ovcí byla asi nejpřijatelnějším způsobem jak hospodařit v tak prudkém kopci. A právě díky pastvě se tady vřes rozšířil. Přestože péče byla na zhruba třicet let přerušena, pasínek dnes jen kvete. A to doslova. Péči se totiž během posledních let za velkého úsilí a peněz Správy CHKO Beskydy podařilo obnovit. Nejprve se řezalo, potom kosilo a letos se tady poprvé pásly ovce. V první půlce prázdnin tady pomáhaly s obnovou ovce valašky, které Salamandr chová. A možná víc díky obnovené péči, než díky blížící se tuhé zimě, vřes letos vykvetl v celé své kráse. Podívejte se do fotogalerie.