Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Výhledy z Kamenného jsou jako výhledy ze střechy

Publikováno: 30.9.2016

Foto Ondřej Bartoněk

Na Dolní Bečvě mezi Horním Rozpitským a Dolním Rozpitským potokem vede po hřebínku zelená turistická značka. Zhruba po 2 kilometrech prudkého stoupání vychází zelená značka na Kamenném. V nadmořské výšce 700 metrů v délce necelého 1,5 kilometru se otevírají krásné výhledy do údolí Bečvy, na protější hřeben a taky na blízké louky.

Na začátku 20. století bylo na Kamenném 18 chalup. Na loukách, mezích a v lesích se páslo na 50 krav a taky ovce a kozy. Většina dnešních luk na Kamenném jsou bývalá pole, kde se v kamenité půdě pěstovaly brambory, pšenice nebo oves. Od roku 2014 Salamandr s pomocí dobrovolníků louky uklízí, sklízí a přepásá. Těší nás, že zachováváme výhledy do krajiny i světlých zítřků.

Dnes na Kamenném najdeme velice pestrou přírodní mozaiku. Jsou tady pastviny se smilkou tuhou, louky, remízky, chladné lesy i hromady kamení, které se v létě krásně zahřívají. V Beskydech je málo podobných míst, kde by se střídala takto rozdílná stanoviště na poměrně malém území. Vzácných rostlin tady nenajdeme moc, snad jen z kraje léta orchideje vstavače mužské. Pozůstatkem pastvy jsou louky doprovázené mateřídouškou a nápadným růžovým hvozdíkem. Teď na podzim ale obraťte zraky k barevnému listí. Drobné kvítky v trávě byste totiž hledali jen stěží.

Kamení z polí a luk se sbíralo a skládalo na hromady na krajích pozemků nebo podél cest. Ještě dnes jsou zídky na mnoha místech patrné.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slunné pasínky jemně provoní mateřídouška, rostlina plná síly a kouzel, jejíž léčivé vlastnosti znali už ve starém Egyptě. I dnes je tato léčivka využívaná jako posilující a uklidňující prostředek, zažene chmury a navodí příjemnou provoněnou náladu.

Louky na Kamenném jsou jedním z míst, které můžete navštívit v rámci Soutěže pro zvídavé výletníky. Soutěžíme o trička a tajemné krabičky.  A když si vezmete foťák nebo mobil, pořídíte krásné fotky hor nebo detailní pohledy do života horské louky. Fotky potom můžete vložit do fotosoutěže Valašská krajina. Letos nás zajímají hlavně motýli a snímky pořízené mládeží do 16 let.

Kudy tam

Na louky dojdete zhruba po 3 km stoupání po zelené turistické trase vedoucí z Dolní Bečvy na Radhošť. Pokud chcete výlet spojit s návštěvou Radhoště, potom na rozcestí Radhošť – hřeben pod Hotelem Radegast odbočte po zelené. Zhruba po 3 km budete na místě.

GPS: N 49°28.03975′, E 18°13.36988′

 

Fotosoutěž Valašská krajina i Soutěž pro zvídavé výletníky probíhá v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořen z finančního nástroje EU LIFE.