Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Toulejte se a foťte

Publikováno: 2.8.2017

Léto je ideální čas na výlet. Hezkých míst je v Beskydech opravdu hodně a zdaleka to nejsou jenom rezervace. Naopak, zajímavé zvířata i kytky můžete potkat často přímo u cesty.

Už jste byli na Skurečeně? Že nevíte, kde to je? Skurečena leží v údolí Čeladenky, ale dojít se na ni dá i z Martiňáku nebo Pusteven. Je to osada uzavřená kolem dokola lesy a trvale se v ní už nežije. Na loukách se tady tetelí křídla běžných i vzácných motýlů a dole v trávě se krčí voňavé bylinky různých barev a tvarů. Odpočinout si můžete pod obrovskými jasany. A klidně si tady i zdřímněte.

Nebo Kamenné na Dolní Bečvě. Tady jsou ještě krásné louky, na kterých bude právě odkvétat mateřídouška a kolem cest budu dozrávat ostružiny. Až si budete sedat ke svačině nebo jen tak k rozjímání do trávy, dejte si pozor, ať se neposadíte na pichlavou pupavu bezlodyžnou. A tu mateřídoušku si natrhejte domů na čaj, má blahodárné účinky na pocuchané nervy.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv výlet do přírody, rozhodně foťte. Foťákem nebo telefonem. Své nejlepší fotky vkládejte do fotosoutěže Valašská krajina. A hlasujte přímo z webu pro vaši oblíbenou fotku. Proč? Protože nás zajímá, co se vám v Beskydech líbí! Letošní kategorie jsou Krajina, Lidé, Pastviny a Junior (pro mládež do 16 let). Soutěží se o poukázky na nákup fotografického vybavení a taky alespoň jedna vaše fotka bude vystavena na výstavě v Karlovském muzeu ve Velkých Karlovicích.

A taky se můžete zúčastnit Soutěže pro zvídavé výletnky. Navštívíte 10 míst, kde najdete cedulku s krátkým povídáním a otázkou. Za 10 správných odpovědí od nás dostanete tričko a originální karetní hru Líný bača. Ale to hlavní, zážitky, si odnesete sami a hned z každého výletu.

Pěkný výlet je třeba taky na Bacov na Prostřední Bečvě.

 

O louky na Skurečeně, Kamenném i Bacově pečujeme díky projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořený z programu EU LIFE.