Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Před prázdninami jsme si vyšli k Morávce

Publikováno: 27.6.2014

K Morávce jsme se vydali dvě červnové dopoledne s žáky ZŠ Morávka a ZŠ Raškovice a dvě odpoledne s místními z okolí Nižních a Vyšních Lhot. Program zahrnoval povídání o tom, proč je řeka Morávka plná štěrku v naší republice výjimečná a čím je dnes ohrožená.

Pozornost jsme soustředili nejen na řeku samotnou, ale také na její blízké okolí. Kromě běžných rostlin jsme viděli i vzácnou vrbu šedou, třtinu pobřežní a také jedničku mezi vzácnými rostlinami – židoviník německý.

Prozkoumali jsme drobné tůňky s ještě drobnějšími žabkami, larvami vážek a pijavicemi. Hladinu tůněk hbitě brázdily vodní ploštice s krásnými jmény: vodoměrky a bruslařky. Měli jsme to štěstí zahlédnout chráněnou rybku, vranku pruhoploutvou, která se často našim očím ukrývá mezi kameny. Naopak, vidět hejna chráněných střevlí potočních a také malé pstruhy nebyl žádný problém. Naše bádací úsilí často bedlivě sledoval čiperný ptáček, konipas horský. Žákům ZŠ Raškovice se také přiletěl ukázat vzácný čáp černý, který několik minut kroužil nad našimi hlavami.

Exkurze byly podpořeny z  Programu švýcarsko-české spolupráce, Nadačním Fondem Hyundai a Nadací Open Society Fund Praha.