Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Pojďte na výlet, nebude vás to nic stát

Publikováno: 11.8.2016

Sbalte si do batohu svačinu a foťák a pojďte na výlet. Nabízíme vám tip na úžasnou louku, kde můžete strávit krásné chvíle plné her s dětmi nebo sladkého nicnedělání. A nebude vás to stát skoro nic. Naopak ještě můžete vyhrát tajemnou krabičku a červené triko s ovečkou v Soutěži pro zvídavé výletníky. Fotky z výletu můžete potom nahrát do fotosoutěže Valašská krajina. Letos nás víc než kdy jindy zajímají motýli a fotky pořízené mládeží do 16 let.

Skurečena, samota obklopená lesy

Ve svahu pod kopcem Bukovina, dokonale uzavřená v lesích, leží Skurečena. Dnes tam najdeme rozlehlou louku se čtyřmi chalupami, kterou prochází žlutá turistická značka vedoucí z Martiňáku do údolí říčky Čeladenky.

V minulosti tady v nadmořské výšce 800 metrů žilo pět rodin. Dětí bývalo v chalupách tolik, že by naplnily celou jednu třídu. V každé chalupě byla jedna nebo i víc krav, které pásly děti. Páslo se v lese, ale panským chodníkům se muselo vyhýbat. Pastvu potom musely děti odpracovat, tak třeba sušily hajnému na zimu do krmelce seno.

Jako by nestačilo, že je celá samota utopená v lesích, byla navíc obehnaná ploty kolem dokola. To proto, aby se zvěř z lesů nechodila pást na pole. Ploty byly ale i v lesích na hřebeni. Tam měly zase zabránit zvěři, aby přebíhala do lesa jiného majitele.

Dnešní louky jsou z velké části porostlé drátěnou trávou smilkou tuhou. Hustý travní drn úspěšně okupuje haferáčí, tedy borůvčí, jemuž se zalíbily nepasené louky na kyselých půdách. Pro potěchu smyslů našich i hmyzu tady kvetou byliny jako je rozrazil lékařský, mochna nátržník, violka psí, jestřábníky a další. Na nich se sladkým nektarem nakrmí nejen motýli.

Okáč bojínkový je poměrně běžný druh, který žije na bývalých i současných pastvinách. Jeho výrazné černobílé kostkování si určitě zapamatujete.

 

 

 

 

 

Otevřená krajina s několika keři vyhovuje ťuhýku obecnému. Skurečena je jedna z nejvýše položených luk v Beskydech, kde hnízdí.

 

 

 

 


Drátěná tráva smilka tuhá není nijak velká ani nápadná tráva. Domácí zvířata ji nežerou, zvěř se jí taky vyhýbá. A přesto jsou trávníky se smilkou chráněné v rámci Evropy. Podívejme se na smilku z blízka. Má úzké tuhé a drsné listy. Je to otužilec, najdeme ji třeba v Grónsku. Zvládá sucho i vlhko. Pro svůj vzhled si vysloužila jméno ohnutý drát.  Spolu s dalšími trávami byla součástí oděvu pravěkého muže Ötziho, který žil před více než 5 tisíci lety v Alpách.

Horské trávníky se smilkou tuhou jsou prioritním stanovištěm soustavy evropských chráněných území Natura 2000

 

Kudy tam

Luční enklávou Skurečena prochází v dolní části žlutá turistická trasa vedoucí z Prostřední Bečvy přes Martiňák do Podolánek. Na Martiňák vede hodně cest, ať si zvolíte jakoukoliv, vždycky odtud jděte po žluté směrem na Podolánky. Za 1 km chůze z kopce dojdete na Skurečenu.

GPS: 49.4584978N, 18.3273306E

 

 

 

 

 

Fotosoutěž Valašská krajina i Soutěž pro zvídavé výletníky probíhá v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořen z finančního nástroje Evropské Unie LIFE.