Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Pojďte na výlet do Ostravice, možná uvidíte vílí kloboučky

Publikováno: 18.8.2016

Ostravice je obec pod horami, kterou navštívíte nejspíš tehdy, když budete chtít zdolat Lysou horu. Co takhle pro jednou odhodit sportovní ambice a jít se projít jenom tak. Nasbírat hrsti plné ostružin a pokochat se nebeskou modří hořců. A pokud to u vás bez zdolání pár stovek výškových metrů opravdu nejde, můžete zdolat Smrk (1276 m n.m.). Louka, na kterou vás zveme, je totiž po cestě.

 

Na svahu kopce Skalka s výhledem na Lysou horu byl ještě nedávno les. Dnes je část lesa vykácena a slouží jako sjezdovka. Právě proto tady rostou spíš druhy, které jsme zvyklí vídat na pasekách, jako je jedovatý náprstník velkokvětý nebo krásně modrý hořec tolitovitý. Ten je právě v plném květu a za slunného počasí na něm zastihnete nejednoho čmeláka. Jeho květy se otevírají ráno po osmé hodině a zavírají se večer kolem šesté hodiny. Jeho hluboké květy opylují zejména čmeláci. Jedovatým náprstníkům se zase v minulosti říkalo vílí kloboučky nebo vílí spodničky. Pozorně se na květy náprstníku podívejte a nechte fantazii dveře otevřené. Vidíte víly? Silných účinků jedu z náprstníků se mnohokrát zneužívalo v travičství. Pro člověka jsou smrtelné už dva listy. Naštěstí je rostlina odporně hořká, takže náhodné požití není časté. V krajích louky nejdete svačinu i vy. Právě tady dozrávají ostružiny.

 

O část louky pečuje ČSOP Salamandr v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy. V roce 2014 jsme provedli na části louky razantnější výřezy a pravidelně ji kosíme. Podívejte se do fotogalerie a srovnejte sami, jak vypadala louka ještě před dvěma lety a jak vypadá teď.

 

Louka v Ostravici je jednou z lokalit, kterou můžete navštívit v rámci Soutěže pro zvídavé výletníky. Soutěžíme o trička a tajemné krabičky.  A když si vezmete foťák nebo mobil, pořídíte krásné fotky hor nebo detailní pohledy do života horské louky. Fotky potom můžete vložit do fotosoutěže Valašská krajina. Letos nás zajímají hlavně motýli a snímky pořízené mládeží do 16 let.

 

Kudy tam?

Ať už přijedete do Ostravice vlakem, busem nebo autem, nejlepší výchozí bod bude vlakové nádraží. Odtud se vydejte po červené turistické trase směrem na Smrk. Po 700 metrech odbočte na soukromou cestu doleva. Po 66 metrech minete torzo sedmset let staré lípy a už uvidíte žlutou tabulku s ovcí a menší tabulku, kde najdete soutěžní otázku i odpověď. Projděte se přes louku k vleku a v místě, kde narazíte na druhou žlutou tabulku, si natrhejte ostružiny. Taky tudy vede chodník na Smrk. Pokochejte se hořci, pohledejte náprstníky a pro výhledy si vyšlápněte až na vrchol sjezdovky.

 

Fotosoutěž Valašská krajina i Soutěž pro zvídavé výletníky probíhá v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořen z finančního nástroje Evropské Unie LIFE.