Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Po dvou letech se vrátili na místo činu

Publikováno: 2.10.2019

Mezi Lysou horou a Smrkem se v úterý 1. října sešlo jedenáct dobrovolníků, aby si protáhli těla a užili si pěkný podzimní den. Zaměstnanci firmy KPMG se rozhodli darovat nám jeden pracovní den a přiložit ruku k dílu při úklidu vzácné horské louky. V Ostravici na svahu kopce Skalka totiž roste drátěná louka.

Každá louka, i ta drátěná, potřebuje pravidelnou péči. Louka bez péče se časem změní v les. Nebo ještě hůř v neprostupné houští, kde nenajde svůj domov ani barevný motýl ani voňavá mateřídouška. Příroda tak přijde o zajímavé druhy a lidi o výhledy a možnost lehnout si do trávy a dívat se na nebe. Na drátěné louce roste drsná a pichlavá tráva smilka tuhá, která dala podobným porostům jméno – smilkové trávníky. Ty jsou dnes už vzácné, protože hodně jich bylo v minulosti přeměněno na les. A právě proto, že se jedná o vzácný biotop, pečuje Salamandr o podobné louky už řadu let.
Dobrovolníci z KPMG uklízeli tuto louku už podruhé a tentokrát jim počasí přálo. V roce 2017, kdy byli na louce prvně, byla totiž mlha a pršelo. Krásný den tak mohli letos zakončit opečným špekáčkem, který byl opravdu zasloužený.