Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Ota – další rys s obojkem

Publikováno: 10.5.2013

Projekt Agentury ochrany přírody a krajiny, který realizuje Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR, v.v.i. a Salamandr, se může pochlubit již třetím rysem, kterého se podařilo na území CHKO Beskydy odchytit a instalovat mu speciální obojek.

Rysí kocour se chytil 26.4.2013 v masivu Smrku, tedy přímo v srdci Moravskoslezských Beskyd. Po uspání veterinářem byl změřen, zvážen, byly odebrány vzorky chlupů i krve a byl celkově zhodnocen jeho zdravotní stav. Zároveň mu byl na krk instalován obojek, který bude pravidelně posílat přesné souřadnice z jeho pochůzek. Podle zubů byl jeho věk odhadnut na cca 3-4 roky.

Pohyb Oty byl detailně sledován již v průběhu roku 2012, ale konkrétní místo odchytu bylo vybráno až v únoru 2013. Samotnému odchytu tedy předcházel dlouhodobý monitoring různých lokalit, které navštěvoval. V době, kdy již bylo odchytové zařízení v provozu, pak Ota předváděl kouzla, za která by se nestyděl ani David Copperfield. Podařilo se mu totiž opakovaně projít klecí, aniž by došlo k jejímu uzavření (dvakrát klec z provozu vyřadilo počasí a jednou byla na den zajištěna po odchytu lišky, kdy bylo potřeba interiér klece upravit). K odchytu tak došlo až při jeho čtvrté návštěvě.

V současnosti již Ota pravidelně posílá zprávy přímo z terénu a doufejme, že se tento stav změní až po ukončení životností obojku, kdy dojde k jeho rozpojení a odpadnutí – nikoliv „zásahem“ jiného faktoru.

(kon)