Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

O louce, kde roste nejen smilka

Publikováno: 9.9.2016

Louka na Bacově na Prostřední Bečvě je typickou valašskou loukou, která byla po generace udržovaná kosením a pastvou. Po odchodu posledního hospodáře začala louka zarůstat stromy a trním. I přesto tady dnes můžeme najít trsy drátěné trávy smilky tuhé. Připomíná trochu ježka a její úzká stébla na jazyku drhnou. Po odkvětu ji poznáte podle výrazně jednostranného hřebínku na konci stébla. Tato tráva je velikým drsňákem i ve svých nárocích. Nevadí jí na živiny chudé půdy, chladné počasí, sucho nebo naopak vlhko. Pokud mají zvířata na výběr, tak se smilce vyhnou. Zato pravěký muž Ötzi z Rakouských Alp ji využil. Jak? To si přečtěte na tabulce, která je umístěná na okraji louky.

Naštěstí pro vás na louce najdete další kvítky a květy. Když skloníte zrak a pozorně se podíváte do trávy, najdete mateřídoušku, krásně růžový hvozdík kropenatý nebo pichlavou pupavu bezlodyžnou. Můžete se pokusit najít vřes, který tady místy roste. Na okraji louky u cesty rostou jalovce. Věděli jste, že jejich plody jalovčinky dozrávají dva roky? Péči o louku jsme obnovili v roce 2014 v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy.

 

Louka v Bacově je jednou z lokalit, kterou můžete navštívit v rámci Soutěže pro zvídavé výletníky. Soutěžíme o trička a tajemné krabičky.  A když si vezmete foťák nebo mobil, pořídíte krásné fotky hor nebo detailní pohledy do života horské louky. Fotky potom můžete vložit do fotosoutěže Valašská krajina. Letos nás zajímají hlavně motýli a snímky pořízené mládeží do 16 let.

 

Kudy tam?

Kolem louky vede zelená turistická trasa z prostřední Bečvy  na Skalíkovu louku a Pustevny. Od konečné autobusu (Prostřední Bečva, Bacov, škola) to je jenom 800 metrů do kopce. Louka je tady a její souřadnice jsou 49°27’34.513″N, 18°15’19.347″E.

 

Fotosoutěž Valašská krajina i Soutěž pro zvídavé výletníky probíhá v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořen z finančního nástroje