Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Místo třtiny motýli

Publikováno: 15.12.2017

V Halenkově, v údolí Dinotice, se nachází jedna z našich zájmových lokalit s výskytem vzácného motýla modráska černoskvrnného, o kterou pečujeme v rámci nového projektu LIFE „Ze života hmyzu“. Kromě mateřídoušky a dobromysli se však na pastvině nachází i souvislý porost třtiny křovištní. Jedná se o vytrvalou trávu, vysokou až 1,5 m, která dokáže rychle zarůst velké plochy. Ostatní byliny a trávy potom nemají šanci a dají se na ústup. Třtině se daří rychle zarůstat plochy taky díky tomu, že ji prakticky žádné zvíře nežere.

Proto jsme se rozhodli právě tady experimentálně vyzkoušet novou metodu v údržbě zelených ploch, která podpoří žádoucí byliny, ale potlačí existenci třtiny. Celá metoda je založena na výsevu původního poloparazitického kokrhele luštince na plochy s výskytem třtiny křovištní. Kokrhel luštinec je kořenový poloparazit, který „vysává“ vodu a živiny z hostitelských rostlin (v našem případě třtiny), čímž jejich další existenci silně potlačí.

Pro zajištění správného postupu jsme se obrátili na řešitele z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří celou technologii vymysleli a dále ji zkoumají. Výsevu předcházelo vypasení plochy ovcemi.

Kokrhel luštinec vyséváme na plochách, o které pečujeme z projektu Ze života hmyzu, který je podpořen z finančního nástroje Evropské unie LIFE.