Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Máj, vyženeme ovce v háj

Publikováno: 10.5.2019

Tráva se zazelenala a nastal čas vyvézt ovce na pastvu. Oproti loňsku čekala naše tři stáda novinka v cestování. Pro přesuny jsme jim vloni pořídili krásný žlutý přepravník, kde se už nemusí tolik mačkat.

Naše ovce najezdí za pastvinami stovky kilometrů za rok, a protože to jsou velké pomocnice v péči o Beskydy, lepší cestování si určitě zaslouží. Navíc přepravník za traktor šetří čas a práci i nám. Vejde se tam celé stádo zhruba 30 ovcí a můžeme ho tak převézt najednou.

Právě teď jsou naše stáda v Huslenkách, Hovězí a na Dolní Bečvě. Ovce se pasou na cenných loukách, kterým lechtání jejich kopyty a škrábání tlamami vyloženě prospívá. Třeba na Dolní Bečvě se díky naší péči po pětiletém snažení objevil kriticky ohrožený modrásek černoskvrnný. A protože ovce není sekačka, pomalu se na pasených loukách mění i složení květin. Tam, kde ovce zakopne a objeví se hlína, může vyklíčit semínko mateřídoušky nebo hvozdíku. Na takových barevných a voňavých loukách se lépe sedí nejen nám, ale jsou lepším domovem i pro mnoho motýlů a jiného hmyzu. Putování za pastvinami je náročné nejen pro ovce, ale i pro pastevce. Ale za ty výhledy a barevné louky plné motýlů to stojí.

Na zvýšení kvality cestování našich ovcí se podílel program LIFE prostřednictvím projektu Ze života hmyzu, společnost Continental Automotive Systems Czech Republic s.r.o. a Apri s.r.o.

Pečovat o horské louky můžete i vy. A to klidně z tepla domova. Nebo raději podpoříte mokřady či lesy? V našem e-shopu je všechno možné. Doslova! Navštivte www.DarekProBeskydy.cz a kupte něco Beskydům. Odměnou vám bude nejen dobrý pocit, ale taky pozvání na Vandr-komentovanou procházkou po místech, o které se staráme. Letos budeme putovat po Dolní Bečvě a  doprovodí nás entomolog, aby nám ukázal, jací motýli si užívají naši péči.