Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Knězům i kněžicím se na Valašsku daří

Publikováno: 8.3.2018

Na sklonku loňské sezóny se nám při kontrolách lokalit, o které pečujeme z projektu LIFE Beskydy, podařilo nalézt zajímavé živočišné druhy.

Prvním je kněžice jalovcová (Chlorochroa juniperina), která patří mezi naše vzácné druhy ploštic. Překlad latinského jména nám napoví, že to je zelený tvor žijící na jalovci. Jestli vám slovo ploštice navozuje nepříjemné zkušenosti s páchnoucím broukem na malině či jahodě, v tomto případě můžete zůstat bez obav. Tahle elegantní dáma vyhledává výhradně jalovce. Nejraději má plodné keře, kde se nenápadně choulí mezi jehlicemi i jalovčinkami a vysává z nich šťávu. Kněžice jalovcová se ve větvích jalovce velice dobře maskuje – je zelená s bílou tečkou na zádech a dá vcelku velkou práci ji najít. Larvy jsou barevně sladěné s dozrávajícími jalovčinkami a mívají šedomodrou barvu s černou kresbou.

A kde vůbec tato kráska žije?

Miluje jalovcové pastviny všude tam, kde se o ně pečuje. To znamená, že nesmí být zarostlé náletem dřevin nebo izolované rozsáhlými lesy. Takových míst postupně i z valašské přírody ubývá. Rozšíření je v ČR prokázáno zatím pouze v Moravských Karpatech s převahou výskytu na území Beskyd, Bílých Karpat a Hostýnských vrchů.

Druhý je kněz

Spolu s kněžicí žije na jalovci i příbuzný kněz jalovcový (Cyphostethus tristriatus). O poznání menší ploštice s výraznějším tvarem i kresbou těla je o něco častější a více rozšířená. Své životní nároky raději změnila a není už striktně vázána pouze na jalovec, ale dá se najít i v blízkosti lidských sídel například na hojně vysazovaných zeravech. Tato strategie se jí pravděpodobně vyplatí, protože v přírodě rostoucích jalovců ubývá a s nimi i vzácných ploštic. I když nám v tomto případě kněz ani kněžice nepřináší žádné duchovní povzbuzení, útěchou na duši nám může být alespoň fakt, že v naší krajině ještě stále žijí. A můžeme k tomu přispět také my, nenechme jalovcové pastviny zarůst!

 

Přečtěte si taky Kam až doletí motýl? nebo o tom, že Šíření kudlanek je skutečností. Na podzim nám přibyly díky štědré dárkyni do stáda černé ovečky. Přečíst si o tom můžete tady.

Přispějte nám na ovečku, která bude spásat třeba zrovna jalovcové pastviny nebo na péči o louku. Navštivte www.DarekProBeskydy.cz a přiložte ruku k dílu tady a teď.

 

 

Projekt LIFE Beskydy byl podpořen z finančního nástroje EU LIFE.