Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Když prší, je nejlepší čas jít do močálu

Publikováno: 14.8.2017

V neděli 20.8. pořádá ČSOP Salamandr exkurzi do původního beskydského močálu. V údolí Velkého potoka u přehrady Šance ještě jeden takový je.

Sraz je v 10.00 hodin na parkovišti u osady Hutě. Pozvánka je tady.

V průběhu návštěvy mokřadu se seznámíme se vším živým, co v močálu najdeme, popovídáme si o významu močálů a podmáčených luk pro člověka i přírodu a pokud bude horko, vyzkoušíme si na vlastní triko chladivý efekt vody v krajině. Bludiček se bát nemusíte, exkurze bude ukončena ještě za světla.

 

Vycházka se koná za každého počasí, protože v mokřadu je mokro pořád:-)

Močál na Hutích je jeden z mála dochovaných původních beskydských močálů, kterých bývalo v okolí Starých Hamer daleko víc. Většina z nich byla zaplavena přehradou, ustoupila stavbě silnice nebo byla zalesněna. Proto se o tento cenný kus přírody staráme. Vloni a letos jsme vyřezávali náletové stromky, které mokřad vysušovaly a kosili a úklízeli trávu. Taky jsme tady provedli botanické i zoologické průzkumy, takže víme, co tady žije a roste. Byla tady například nalezena velká populace mečíku střechovitého.

O tento močál pečujeme díky projektu Mokřady – zdroj vody pro Beskydy, který byl podpořen z grantového programu Radegast lidem.

Na e-jarmarku ČSOP Salamandr můžete koupit beskydským mokřadům dárek.