Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Jak se daří křídlatce?

Publikováno: 15.12.2016

Špatně, a to je dobře. Alespoň v Poodří, kolem Ostravice a Rožnovské Bečvy křídlatka výrazně ubyla.

Letos jsme kontrolovali břehy o celkové délce téměř 100 kilometrů se zaměřením na invazní rostlinu křídlatku. Zjišťovali jsme účinnost předchozích likvidací a chtěli jsme podchytit zbylá ohniska, ze kterých se křídlatka může rozšířit do okolí.

Trocha čísel

Poodří byla křídlatka likvidována v letech 2010 – 2013, a to na ploše 110 ha. Letos byly vymapovány jen 4 hektary, což jsou necelá 4% původního stavu.

V povodí Rožnovské Bečvy byla křídlatka likvidována v letech 2014 a 2015 na celkové ploše téměř 40 hektarů. Letošním mapováním bylo zjištěno, že se plocha křídlatky zmenšila na necelá 2% původního stavu.

V povodí Ostravice byla křídlatka likvidována na celkové ploše 100 ha v letech 2013 – 2015. Křídlatka se tady už netvoří souvislé porosty, najdeme tady už jen jednotlivé keře. Celkový odhad plochy křídlatky je pouhých 0,6% původního stavu a představuje tak nejlepší známý výsledek likvidace křídlatky.

A co dál?

Na mapování navazuje likvidace přežívající křídlatky, která má za cíl udržet výborné výsledky dvou velkých projektů z předchozích let.

 

 

Revize výskytu a následný postřik největších ohnisek byl realizován díky podpoře ArcelorMittal Ostrava.