Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Jak Ludvík o obojek přišel

Publikováno: 24.6.2013

Rys Ludvík, který byl v červenci 2012 odchycen Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR, v rámci projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“ je již bez telemetrického obojku.

Během letošního dubna došlo k  výpadku zasílání SMS zpráv se souřadnicemi. Veškeré informace od operátora i výrobce obojku však směřovaly k tomu, že by obojek měl normálně fungovat. Bylo tedy nutné dohledat Ludvíka v terénu a pomocí radiové antény zkusit ověřit aktuální stav a zjistit příčinu problému s obojkem. V okamžiku vyhledání oblasti, kde se rys nacházel, bylo zřejmé, že se jedná o problém s baterií. Obratem bylo tedy rozhodnuto, že je potřeba provést odpojení obojku. Ludvíkův telemetrický obojek byl opatřen tzv. drop-off mechanizmem, který umožňuje rozepnutí obojku „na dálku“, resp. vysláním signálu prostřednictvím antény a speciálního zařízení. Zvíře tedy není nutné opětovně chytat, uspávat apod. „Na dálku“ ovšem znamená v členitém terénu vzdálenost menší než 100 metrů. V praxi je tedy potřeba pomocí několika antén najít konkrétní porost, kde je rys ukrytý. To je poměrně náročný úkol.

Po vyslání signálu k rozpojení obojku se musí ověřit, zda k rozpojení skutečně došlo. Je tedy nutné jít za signálem obojku – pokud se signál nebude vzdalovat, byla akce úspěšná…a úspěšná skutečně byla a to hned dvakrát. Spolupracovníkovi projektu se totiž podařilo rysa po odpojení obojku náhodně natočit na video a je zřejmé, že Ludvíka rozepnutí obojku příliš nevyplašilo. Rys vylezl z mladého porostu na pařez a rozespale se rozhlížel. V porostu byl následně dohledán i rozepnutý obojek.

(kon)

 

Video s Ludvíkem najdete na našem Youtube kanále.

 

Licence Creative Commons

Setkání s Ludvíkem, jejímž autorem je ČSOP Salamandr, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .