Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Dobrovolníci z Innogy přijeli do Beskyd

Publikováno: 21.5.2019

V sobotu 18. května přijelo 11 velkých a 6 malých dobrovolníků z Innogy uklízet louku v Dolní Bečvě. Počasí bylo krásné, tak jim šla práce rychle od ruky. Malí dobrovolníci pomáhali rodičům a ti nejmenší objevovali krásy okolní louky a lesa. A došlo i na Červenou Karkulku.

Na loukách v Dolním Rozpitém v Dolní Bečvě žijí vzácní motýli. Jsou žijící vzpomínkou na dřívější hospodaření, kdy se meze a příkopy vypásaly a na loukách se dělalo seno pro dobytek na zimu. Ani toho nebylo ale dost, protože velká část dnešních luk byla pole, která dávala pod horami celkem malou úrodu. Jednu takovou louku se nám podařilo dostat do nájmu a obnovit na ní hospodaření. Po řadě let, kdy se louka nekosila, připomínala místy spíš les. Ale protože navazuje na jiné cenné louky, o které se už šestým rokem staráme, stála nám ta námaha za to. Motýli budou mít větší možnost rozletu a místo prokoukne a bude připomínat časy našich dědečků a babiček. Vždyť právě odtud poslední radhošťský bača vyháněl každoročně ovečky na Radhošť.

Louku budeme v dalších letech kosit a vypásat ovcemi. Obnovu bylinného patra provedeme výsevy bylin z osiva, které jsme nasbírali na zdrojových loukách v okolí.

Dobrovolníci z Innogy darovali jeden svůj den ve prospěch dobré věci a přijeli nám pomoct s úklidem louky po výřezech. Statečně nosili větve na ohně. Děti si mohly vyrobit z odřezků dřeva a ovčí vlny skřítky, zahrát si společně hru nebo jít na procházku do lesa, kde se dozvěděly něco o kytkách a motýlech. A protože to byly děti hravé, zahrály si i na Červenou Karkulku. Společnou odměnou všem bylo opékání špekáčků a samozřejmě dobrý pocit, že pomohli dobré věci.