Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

Chystáme se na mapování velkých šelem. Připojte se!

Publikováno: 11.2.2013

Také v letošním roce pořádá Správa CHKO Beskydy tradiční mapování velkých šelem. Letošní termín připadá na přelom února a března, konkrétně od čtvrtka 28.2.2013 do neděle 3.3.2013. První dva dny jsou určeny především pro pracovníky resortu ochrany přírody, o víkendu se k nim připojí dobrovolní strážci a ostatní mapovatelé.
O co se jedná? Cílem akce je sběr aktuálních dat přímo v terénu a to na území cca 1200 km2. Nejedná se však o sčítání přímo šelem, ale o hledání jejich pobytových znaků v terénu (stopní dráhy, trus, kořist apod.). Na základě těchto nálezů a po srovnání s dřívějšími poznatky, lze pak celkové počty velkých šelem odhadnout.
Proč právě konec února? Přibližně v polovině února začíná rysí říje, kdy jsou tato zvířata aktivnější a je tedy vyšší pravděpodobnost nálezu nějakého pobytového znaku této kočkovité šelmy. Ze tří zástupců velkých šelem (medvěd, vlk, rys), kteří se na území CHKO Beskydy vyskytují, je navíc rys ostrovid tím „nejpočetnějším“. Rysí říje a sníh na horách společně představují optimální podmínky pro mapování. Výjimečně je možné objevit i pobytové znaky vlka a v případě oteplení také medvěda, kterého z brlohu vytáhne touha zaplnit žaludek. Při mapování se zaznamenávají údaje o výskytu také dalších zvláště chráněných druhů zvířat.
Kolik jich v Beskydech asi je? V případě rysa lze odhadovat počet okolo 10 zvířat. U medvěda a vlka je pak situace složitější, protože momentálně jsou to spíše migrující jedinci, kteří v Beskydech nezůstávají delší dobu. Údajů o výskytu medvěda bylo v průběhu roku 2012 dostatek – možná až o 5 různých medvědech. Je však možné, že na zimu zde nezůstal žádný, ale to se ukáže později. Vlci se v Beskydech také občas pohybují a jsou to zpravidla jednotlivci, odhadem do 5 kusů.
Lze při mapování pomoci? Pokud se chcete do mapování zapojit, kontaktujte koordinátorku akce RNDr. Danu Bartošovou ze Správy CHKO Beskydy (dana.bartosova@nature.cz). Údaje o výskytu velkých šelem nalezené v jiném období lze kdykoliv zaslat na stejnou emailovou adresu.

(kon)