Přesun na obsah
  • English
  • Deutsch

84 ovcí a 336 kopyt

Publikováno: 12.4.2019

Máme ostříháno. Vlnu i paznehty. Větší část našeho stáda ovcí dostalo pravidelnou jarní péči. Ulehčili jsme jim od kožichů a zastřihli paznehty.

Ovce jsou připraveny na jaro a už jen čekají, až povyroste tráva, aby mohly být vyvezeny na pastvinu. Za pár dní jim začne jejich každoroční pouť po beskydských horských loukách, o které už se nikdo nestará. Ovce nám pomáhají s péčí, nahrazují chybějící hospodáře a podílí se na návratu dřív běžných druhů bylin i motýlů. Udržují krajinnou mozaiku, tolik důležitou pro přežívání mnoha různých druhů luční havěti a květin.

Naše stádo více než 100 ovcí letos čeká putování po celých Beskydech. Budou vypásat Skurečenu v Čeladné, vřesoviště na Soláni, Kamenné na Dolní Bečvě, Střelnici v Trojanovicích, rozmanité sady a drobné louky ve Velkých Karlovicích, Huslenkách a Hovězím. A taky leckde jinde. Najezdí při přesunech stovky kilometrů. A my se budeme snažit co nám budou síly stačit nachystat jim dostatek sena na zimu.

Druhá část stáda bude ostříhána až po bahnění (narození jehňat). Ale o tom jindy.

I vy se můžete podílet na záchraně cenných beskydských luk. V našem e-shopu www.DarekProBeskydy.cz můžete koupit ovcím balík sena na zimu, zvonek na krk nebo rovnou nějakou ovci adoptovat. Odměnou vám bude nejen dobrý pocit, ale taky pozvání na Vandr-komentovanou procházkou po místech, o které se staráme. Letos budeme putovat po Dolní Bečvě a  doprovodí nás entomolog, aby nám ukázal, jací motýli si užívají naši péči.

 

Zápisky z loňského Vadru najdete tady.

Zápisky z prvního Vandru najdete tady.